Nepriateľ štátu

Autor: Alexandra Mravíková | 1.2.2018 o 1:08 | (upravené 1.2.2018 o 1:17) Karma článku: 2,40 | Prečítané:  164x

Písať o knihe, ktorá zachytáva život a názory takej osobnosti, akou je Fedor Gál je pre mňa veľká výzva. Ale táto kniha bola a stále je pre mňa  veľkým zážitkom, a preto to skúsim.  

Keď sa mi do rúk dostala kniha Karola Sudora, v ktorej sa zhovára s Fedorom Gálom, mala som zmiešané pocity. Na jednej strane si hlboko vážim Fefora Gála, obdivujem ho a za mnoho vecí, ktoré sa týkajú Slovenska som mu vďačná. Na druhej strane, rozhovory ma nikdy nejak extrémne nebavili. No napriek tomu som sa do tejto knihy pustila s nadšením, ktoré sa postupom času čítaním ešte stupňovalo. Zaujali ma perfektne položené otázky, ktoré Gálovi dávajú priestor na akúkoľvek odpoveď a nenútia ho, aby odpovedal tak, ako si želá autor. Pretože by bola nesmierna škoda, keby taký človek, akým je Fedor Gál musel odpovedať tak, ako si niekto želá. No som presvedčená, že by toho ani nebol schopný. 

Na Fedorovi Gálovi ma fascinuje, že je v akejkoľvek situácii schopný a odhodlaný povedať svoj názor. Že sa nebojí ukázať svoj postoj. A v tejto knihe svoje názory veľmi kultivovane, no zároveň jasne vyslovuje v každej vete. Každá jedna veta ma niečím prekvapila. Fedor Gál sa vyjadruje k mnohým ľudom a udalostiam. Ak ste dovtedy mali pocit, že nejakej udalosti rozumiete a ste schopný utvoriť si na ňu jasný názor, po prečítaní tejto knihy uvidíte, ako ste sa mýlili. Ako málo ste mali informácií.

Fedor Gál je osobnosť, ktorá bola na Slovensku nielen nedocenená, ale aj ponížená. Nielenže sa mu nedostalo dostatočnej vďaky, on bol štvancom vo vlastnej krajine. Ľudia, ktorým najviac pomohol, sa mu obrátili chrbtom po tom, ako vyslovil svoj názor na Mečiara. Ako sa sám vyjadruje, pociťuje isté zadosťučinenie, keď názor, ktorý mal on pred mnohými rokmi a kvôli ktorému bol vyhnaný, zastáva teraz takmer celá spoločnosť. No podstatné je, že nič nerobil kvôli svojmu dobrému pocitu a zadosťučineniu, ale pre národ. Národ, ktorý sa zachoval tak, ako sa zachoval. Pľuli naňho, písali mu nechutné listy, nadávali mu do Židákov, kričali, že zradil národ. Toto všetko robili ľudia, ktorým on chcel iba pomôcť. A pomohol. Napriek tomu nezatrpkol. Dokáže si priznať chybu, vie kedy sám zlyhal. Pomáha každému, kto to potrebuje.

Človek, ktorý sa narodil v Terezíne. Človek, ktorý bol vyhnaný z rodnej

krajiny, ktorú vlastnými rukami oslobodil. Človek, ktorý nezabudol na to, kým je a odkiaľ pochádza. Toto je Fedor Gál. Kniha, ktorá mi ukázala, aký tento človek naozaj je. A nie len on. V mnohých veciach mi otvorila oči a o mnohých veciach a osobnostiach som absolútne zmenila názor.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?