.pod lampou a Progresívne Slovensko

Autor: Alexandra Mravíková | 6.2.2018 o 16:02 | (upravené 6.2.2018 o 16:26) Karma článku: 3,04 | Prečítané:  418x

Traja šikovní, úspešní a ambiciózni ľudia. To je iba malá časť novovzniknutého hnutia Progresívne Slovensko. Títo traja ľudia sa zišli pod lampou, aby porozprávali o svojich plánoch a cieľoch v politike. 

Irena Biháriová, právnička, ktorá sa dlhodobo venuje extrémizmu. Michal Šimečka, odborník na problematiku európskej integrácie. Michal Truban, podnikateľ a zakladateľ WebSupportu. 

Podpredsedovia hnutia, ktorí sú špičkami vo svojich odboroch. Ľudia, ktorí sú zvyknútí pracovať, snažiť sa a ísť si za svojimi cieľmi. Ako sami povedali, vstup do hnutia bol pre nich veľmi závažným krokom. Cítia však, že tento krok sa časom ukáže ako správny. Pretože každý z nich má čo ponúknuť Slovensku. 

Po vzhliadnutí .pod lampou som mala zmiešané pocity. Na jednej strane som mala pocit, že títo ľudia môžu Slovensko posunúť, pomôcť mu. Na druhej strane som mala naopak obavy, či budú pochopení. Či ich väčšina Slovákov neodsúdi len preto, že sú "progresívni". Pretože ich prístup je naozaj iný ako poznáme z bežnej politiky. Napríklad v tom, že nie sú politici. Sú odborníci. Čo by za istých podmienok mohlo byť veľkým pozitívom, ak by sa stretli s pochopením a podporou. No obavám sa, že Slovensko ešte nie je pripravené na takýto štýl. Slováci stále potrebujú hejslovákov, Jánošíkov a svalovcov, ktorí sa bijú do pŕs. Nie intelektuálov, ktorí hovoria, že Európska únia sme aj my- že je pre nás nevyhnutná.

Bojím sa, že je tu stále málo ľudí, ktorí by mali otvorené oči a myseľ. Ktorí by podporili zmenu, pokrok a hlavne určitú vedomostnú úroveň. Aké choré, že primitívi typu Danku sa do politiku dostanú s ľahkosťou, no vzdelaní ľudia s tým majú problém. Prečo nechcú Slováci niekoho, kto má niečo v hlave, ale toho, kto má silné slová?

Prečo mám strach, že práve tá zmena, ktorú chce Progresívne Slovensko priniesť bude tým, čo ľudí odradí? Slováci chcú okamžité riešenia, ktoré prinesú zmeny z večera do rána. Ale tak sa politika nedá robiť. Politik má byť predsa niekto, kto vidí aj za svoje volebné obdobie. Niekto, kto dokáže predvídať a robiť zmeny postupne, no s dlhodobým účinkom. Voliť niekoho len preto, že sľubuje, že  nás ochráni pred imigrantami, je blbosť. Pretože po prvé, sú to len sľuby a po druhé, prídu iné problémy. Takíto politici nie sú schopní viesť krajinu. Sú schopní sa len biť do pŕs a robiť populistické kroky.

To, čo by som si priala v slovenskej politike sú odborníci. Skúsení ľudia, ktorí už niečo dokázali. Ktorí zažili úspechy aj pády a dokážu vidieť aj za horizont 10 rokov. Ktorí vidia za hranice a vedia, že bez Európskej únie sa dnes reálne nedá existovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?