V prvom rade buďme poctivými ľuďmi

Autor: Alexandra Mravíková | 27.7.2018 o 15:00 | (upravené 27.7.2018 o 15:15) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  221x

Nič sa nikdy nezmení, ak ľudia nebudú poctiví. Ak sa budú pokúšať meniť iba veľké veci a zabudnú pri tom, že najmä oni musia byť takými ľuďmi, na akých má byť postavená spoločnosť. 

Začnime od seba

V poslednej dobe mám pocit, že sme zabudli byť ľuďmi. Snažíme sa zmeniť Slovensko, ale vo svojich životoch nemeníme vôbec nič. Už od malička som počúvala, že si treba pozametať najprv pred vlastným prahom. A dnes je potrebné to zopakovať, pretože počas tej silnej túžby po zmene v spoločnosti mnohí zabudli, že spoločnosť je tvorená práve ľuďmi. Zmena preto nie je možná, ak my budeme pokračovať v našich životoch bez zmeny. 

Je to jednoduché- nikdy nevychováme z dieťaťa slušného človeka, ak mu nepôjdeme príkladom. Nikdy naše dieťa nebude čestné, ak bude vyrastať v rodine, kde vládne neúcta, lož a pretvárka. To, na akých pilieroch stoja naše rodiny sa veľmi jasne prenáša do celej spoločnosti. 

Nie je to však iba o rodinách. Je to o každom jednom človeku, ktorý svoje poslanie, či už je to rodina alebo zamestnanie berie na ľahkú váhu a nie je čestný. Ak sa bude nečestnosť objavovať v našich životoch a my ju zaradíme medzi bežné javy, potom nemôžme čakať nejakú zmenu. 

Musíme čestnosť a transparentnosť zaradiť najprv do bežného života

V momente, keď sa svojich úloh zhostíme poctivo, začnú sa diať zázraky.

Ak učiteľ bude učiť nielen abecedu, ale aj poctivosť. Aby sa deti už na základnej škole nenaučili podvádzať a neskôr sa titul nedal kúpiť.

Ak lekár bude dodržiavať Hippokratovu prísahu a nezoberie úplatok. Ľudia si už zvykli, že úplatky či kontakty sú na dennom poriadku, ak potrebujú lekára.

Ak zamestnanec nebude okrádať zamestnávateľa a naopak.

Ak rodič nebude klamať svoje vlastné deti, pretože deti sa to veľmi rýchlo naučia a začnú robiť to isté. Rodičom, v škole, v spoločnosti. A potom sa stane, že sa dieťa s takouto výchovou dostane príliš vysoko a lož nebude prítomná len na úrovni jeho rodiny, ale na úrovni celého štátu. 

Ak budeme k sebe slušní, láskaví, úprimní, poctiví... až potom môžme očakávať veľkú zmenu. Pretože tá zmena spoločnosti, to sme predsa my. Ako sa má zmeniť spoločnosť, keď sa nezmenia jednotky, z ktorých je zložená? Či sa na to pozrieme logicky, alebo matematicky, vždy mi vychádza jedno: musíme začať od seba, ak chceme zmenu. Zmena nikdy nepríde zhora, ani pyramída sa predsa nestavia od najvyššieho poschodia. 

Ak teda chceme zmenu, musíme sa pozrieť pravde do očí a zamyslieť sa, či my sme tou jednotkou, na ktorej by mohla byť postavená taká spoločnosť, akú požadujeme. Či sme úprimní, poctiví a odvážni postaviť sa a povedať svoj názor.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?