Aby neohrozili ten bezchybný obraz krajiny

Autor: Alexandra Mravíková | 28.10.2018 o 11:34 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  263x

Zrejme už každý aspoň okrajovo zachytil, že v Maďarsku prijali nový zákon, ktorý kriminalizuje bezdomovectvo. Šialené.

V praxi to vyzerá asi tak, že ak policajti trikrát upozornia človeka, aby neprespával na ulici a on "neposlúchne", odvedú ho do väzby, kde je následne súdený (väčšinou proces sleduje z cely a nemôže byť ani prítomný) a putuje do väzenia.

Skutočne to takto funguje. Skutočne existuje zákon, ktorý používa represiu na odstránenie bezdomovectva. Síce nerieši dôvody, ale aspoň už špinaví bezdomovci nebudú mať právo kaziť dojem z krásneho večerného vysvieteného mesta. 

Keď je bezdomovec zločinec a vrah je hrdina

Čo na tom, že v týchto mestách sa denne dejú strašné veci, za ktoré ale nikto do väzenia nejde? Za vraždy, klamstvá, podvody... za tieto činy sú ľudia ocenení a vďaka takémuto správaniu majú niektorí bytov niekoľko. Napríklad na Slovensku môžete sedieť v parlamente, kradnúť, stretávať sa s mafiánmi a tak ďalej, ale v konečnom dôsledku sa vám nič nestane a maximálne sa presťahujete do iného bytu. Nikto vás po treťom upozornení nezatkne a neodsúdi. Nie je tento zákon iba akýmsi divadielkom, ktoré má odviesť pozornosť od skutočných problémov štátu?

Prečo je to tak? Lebo žijeme v dobe, kedy sú peniaze a moc dôležitejšie ako ľudskosť. Lebo bezdomovec je považovaný za väčšiu hrozbu pre štát ako osoba, ktorá je pre moc ochotná urobiť čokoľvek. Aj zabiť.

Prečo sa s ľuďmi, ktorí nikomu neublížili, zachádza horšie, ako so zvieratami? Prečo títo ľudia vďaka novému zákonu stratia poslednú štipku ľudskej dôstojnosti? 

Čo je to za svet, kedy sa k bezdomovcom správame horšie, ako k zločincom a odsudzujeme ho namiesto toho, aby sme jasne odsúdili a pomenovali vlastizradu? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?